HABER YORUM

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Balkon Konuşmasının Özeti; ‘Seçimlerde milletimiz tamam değil, yola devam emrini verdi’
YAZI BOYUTU :
Vatandaşlarının seçme ve seçilme haklarını kabul eden ve saygı gösteren bütün ülkelerde, genel seçimlerin müstesna bir yeri vardır. Geçtiğimiz ay yapılan genel seçimlerde vatandaşlar tercihlerini Cumhur İttfakı’ndan yana kullandılar. Toplam 56 milyon 322 seçmenin yüzde seksen beşinin oy kullandığı 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti 41.85, CHP yüzde 22.48, İyi Parti yüzde 9.89, Halkın demokrasi partisi yüzde 11.3 oy alarak TBMM’de temsil edilme hakkını kazandılar.  
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan seçmenlerin yarıdan fazlasının (% 52.6) oyunu alarak ilk turda yeniden Cumhurbaşkanı Seçildi. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk başkanı seçildi. 
 
 
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından İstanbul’dan Ankara’ya geçen Erdoğan Esenboğa Havalimanı’ndan uzun bir konvoy eşliğinde AK Parti Genel Merkezi’ne vardı. Her seçimden sonra yaptığı gibi AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan kendisini bekleyen partililere bir konuşma yaptı. 
 

 

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Balkon Konuşmasının Özeti;

‘Seçimlerde milletimiz tamam değil, yola devam emrini verdi’

 
VATANDAŞLARININ seçme ve seçilme haklarını kabul eden ve saygı gösteren bütün ülkelerde, genel seçimlerin müstesna bir yeri vardır. Geçtiğimiz ay yapılan genel seçimlerde vatandaşlar tercihlerini Cumhur İttfakı’ndan yana kullandılar. Toplam 56 milyon 322 seçmenin yüzde seksen üçünün oy kullandığı 24 Haziranr seçimlerinde Ak Parti 42.5, CHP yüzde 22.4, İyi Parti yüzde 10.1, Halkın demokrasi partisi yüzdea 11.3 oy alarak TBMM’de temsil edilme hakkını kazandılar. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan seçmenlerin yarıdan fazlasının (% 52.6) oyunu alarak ilk turda yeniden Cumhurbaşkanı Seçildi. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk başkanı seçildi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından İstanbul’dan Ankara’ya geçen Erdoğan Esenboğa Havalimanı’ndan uzun bir konvoy eşliğinde AK Parti Genel Merkezi’ne geçti. Her seçimden sonra yaptığı gibi AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan kendisini bekleyen partililere bir konuşma yaptı. Konuşmasında özetle şunları söyledi: ‘Sizler 3 Kasım 2002 Kasım seçimlerinde yanımızdaydınız bizi iktidara taşıdınız. Bu şarkı burada bitmez dediniz. Vesayete karşı hep birlikte mücadele ettik. Ülkemize hep birlikte hizmet ettik. Sizler Gezi olaylarında 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişiminde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yanımızdaydınız. Vandallara ve ihanet çetelerine hep birlikte karşı koyduk. Sizler 2015 seçimlerinde özellikle 1 Kasım’da yanımızdaydınız. Ellerini ovuşturarak Türkiye’nin diz çökmesini bekleyenlere derslerini hep birlikte verdik. Sizler 15 Temmuz darbe girişiminde buradaydınız. Velhasıl nerede bir darbeci varsa hepsinin karşısında oldunuz. FETÖ ihanet çetesine ve onlarla beraber hareket edenlere sokakları hep birlikte dar ettik. Ülkemizi, bayrağımızı, ezanımızı, özgürlüğümüzü, namusumuzu darbecilerin pençesinden hep birlikte kurtardık. Nereye kaçtılar Amerika’ya. Şimdi ölçüye bakıyorum, Amerika’daki oylara bakıyorum. Oradaki oylarda oradan ana muhalefete bayağı oy gelmiş. Halep oradaysa arşın sandıkta. Sizler 16 Nisan halk oylamasında sandıktaki iradenizle yine bizim yanımızdaydınız. Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin bizatihi kendisini bu seçimin galibi 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdidir. Siz tarih yazıyorsunuz. Asırlar sizi çok farklı anacak. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde seçimler bizdekinin yarısını bulmayan katılımla yapılıyor. Türk milleti sandığa sandıkta tezahür ettirdiği iradesine sahip çıkarak demokrasiye ve onun ayrılmaz parçası olan haklarına ve özgürlüklerine ne kadar önem verdiğini bu seçimde tekrar göstermiştir. Dün darbecilerin tanklarını, toplarını, uçaklarını, silahlarını çıplak elleriyle durduran bu millet bugün aynı ellerle istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır.’ 
‘Milletimiz sandıkta tercihini kavgadan,yıkım ekibinden değil hizmetten yana kullanmıştır. Kazanan hizmet siyaseti olmuştur. Milli iradenin üstünlüğüne inandığımız için, seçim başlamadan önce ‘milletimiz devam derse yolumuza devam eder, tamam derse saygı duyarız’ demiştim. Milletimiz ‘Durmak yok, yola devam’ dedi. İşte YSK başkanı bu seçimin galibinin salt çoğunlukla Erdoğan olduğunu açıklamıştır. Bildiğiniz gibi en yakın arkadaşımızla aramızdaki fark 20 puanın üzerinde, 22 puan. Şahsıma, ittifakıma ve partime güvenen milletime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur ittifakının bir diğer kanadı olan MHP’nin Genel Başkanı Sayın Bahçeliye ve MHP’nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Aynı şekilde merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun yadigarı alperenlere teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum Türkiye, bu seçimde pek çok yeniliğin yanı sıra partilerin ittifak tecrübesini yaşamıştır. Bu hem partiler hem ülkemiz açısından hayırlı tecrübe olmuştur. Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönemi milletimizin karşısına tüm bu eksiklerimizi tamamlayarak çıkacağımızdan emin olunuz. Bugünden sonra da gözümüz ve kulağımız yine milletimizde olacaktır. Hemen yarından itibaren milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturmaya başlıyoruz yeni yönetim sistemimizle ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamlamıştık. Şimdi yeni TBMM üyeleri toplanıncaya kadar bu çalışmaları tekrar tekrar gözden geçirecek ve kemale erdireceğiz. Daha sonra bakanlarımızı bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulamaya başlayacağız Türkiye’nin kaybedecek tek anı olmadığı bilinciyle çalışacağız Türkiye bir demokrasi imtihanını daha tüm dünyaya örnek olacak şekilde geride bırakmıştır.’
‘Sizler tercihinizi PKK’dan FETÖ’ye kadar bütün terör örgütleriyle kararlı şekilde mücadele etmekten yana kullandınız’ diyen Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, seçimlerde verilen mesaj üzerinde durdu ve şöyle dedi:’ ‘Bu sonuçlar aynı zamanda Suriye topraklarını özgürleştirmeye ve ülkemizdeki misafir kardeşlerimizin güvenle ülkelerine dönüş yollarını açmaya devam edilmesi gerektiğinin bir ifadesidir. Bu sonuçlar aynı zamanda ülkemize kem gözle bakan terör örgütlerinden küresel çıkar çevrelerine kadar herkesin karşısında dimdik ayakta durulacağının ifadesidir. Bu sonuçlar aynı zamanda demokrasideki ve ekonomideki hedeflerimize bir adım daha yaklaştığımızın ifadesidir. Milletimiz bu seçim sonuçlarıyla o kadar çok çevreye o kadar farklı mesaj vermiştir ki dünyanın tüm siyaset bilimcileri bir araya gelip yıllarca çalışsa yine de bunu zor çözer.”
 
İngiliz Gazetesi The Guardian’da Yer alan Seçim Yorumu:
‘Erdoğan Amerika ve AB ülkeleri için öncelikli tehdittir’
İngiltere’de yayınlan The Guardian’da çıkan bir yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi durumunda uluslararası istikrarsızlığa yol açacağı iddiasında bulunuldu. Gazetenin dış politika yazarlarından Simon Tisdall imzalı yazıda, Erdoğan’ın artırılmış yetkilerle yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesinin kendileri için ‘korkutucu bir gelişme’ olacağı ifade edildi. Erdoğan’ın hem Türkiye hem de dünya için tehdit olduğunu öne süren Tisdall, “15 yıl önce iktidara gelen Erdoğan, mahallenin kabadayı çocuğu olmaktan çıkıp jeostratejik bir tehdide dönüştü” dedi. Tisdall, Erdoğan’ın yönetiminin Türkiye’nin Avrupa ve ABD için güvenilir bir dost olmaktan çıktığını belirtirken, 24 Haziran’da tekrar seçilmesi durumunda Erdoğan’ın Suriye ve Ortadoğu’ya kendi politikalarıyla yön vereceğini ifade etti. Erdoğan’ın bütün İslâm dünyasının lideri olma arzusunda olduğunun 2011’de Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra Mısır’a yaptığı ziyarette ortaya çıktığını iddia eden Tisdall; “Erdoğan hâlâ yeni bir Osmanlı’yı oluşturma eğiliminde” diye yazdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimseyi umursamadığı ifade eden İngiliz yazar, “Türk ordusu Kuzey Irak’ta Kandil dağlarında operasyonlarını yoğunlaştırdı. Bu tür tehlikeli askeri tecavüzlere ne Tahran ne de Bağdat onay verdi. Ama kibirli Erdoğan’ın hiçbir devlet umrunda değil” ifadeleriyle Kandil operasyonuna yönelik rahatsızlığını dile getirdi. PKK’ya yönelik operasyonları Kürtlere yapıyormuş gibi algı oluşturmaya çalışan Tisdall “Erdoğan’ın Kürt takıntısı, Suriye-Türkiye sınırındaki gerginliği de artırıyor. Batı yanlısı Suriyeli Kürt güçleri püskürtmek için bu yılın başlarında aldığı Afrin’i işgal kararı ne ABD ve müttefiklerinin DAEŞ’le mücadelesine ne de Esed karşıtı güçlere yardımcı oldu” dedi. Ayrıca Tisdall, Demirtaş’ın tutuklanmasını siyasi göstermeye çalışarak Erdoğan’ın Kürt siyasetçileri hapse attırdığını söylemekten çekinmedi.
ABD ile Türkiye güçleri arasında bir askeri çatışmadan kaçınmak için, Donald Trump yönetiminin tek güvenilir yerel müttefiki PKK’ya DAEŞ’ten kurtardıkları Münbiç’i terk etme talimatı verdiğini söyleyen Tisdall, Türkiye’nin Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail’le de hasımlığa döndüğünü ifade etti. Tisdall yazısını şöyle bitirdi: “Genel tablo daha geniş bir alanda kötüleşmeye işaret ediyor. Bu hafta ABD Senatosu, Kongre üyelerinin Erdoğan’ı, dünya genelinde Amerikan çıkarlarına zarar vermek için aktif olarak çaba harcamakla suçlamasından sonra Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının satışını engelleme girişiminde bulundu. İnsan hakları normları ve ortak demokratik standartlara meydan okuması ve Rus lider Vladimir Putin’le giderek artan askeri yakınlaşması, mülteciler ve AB üyeliği nedeniyle Avrupa ülkeleriyle yaşanan gerginlik, Erdoğan’ın yeniden bir beş yıl için daha seçilmesi halinde tırmanacak. Türkiye’deki seçmenlerin sadece kendilerine karşı değil dünyaya karşı da görevleri var. Onu şutlayın.”
 
   
   
   

 

 

    Y O R U M L A R
 
İlk yorumu eklemek için tıklayınız.
 
 
Yorum Ekle